آداب نوجوانی و مهارت های حسن گزینی

پشتیبان سایت
اخرین بروزرسانی 9 تیر 1402
24 نفر ثبت نام کرده اند

درباره این دوره

برای آشنایی ابتدایی و مختصر با دوره ” آداب نوجوانی ” فیلم های زیر را مشاهده کرده و برای شروع مطالعه کتاب “حسن گزینی” میتوانید از دوره های صوتی که در دسترس شما قرار گرفته است؛ استفاده کنید.

 • حسن مفهومی در هم تنیده با خلاقیت، خوبی، نیکویی، شایستگی و آراستگی است که نتیجه آن شادابی و طراوت است،‌ همان مفهومی که برای جوانی در نظر گرفته شده است.
 • بدون تحقق حُسن جوانی نیز محقق نمی‌شود.
 • این کتاب در صدد است تا اکسیر جوانی را در پرتو حُسن و به امامت حسن و حسین و «زین»‌اب علیهم‌السلام ، معرفی کرده و چگونگی «نو» جوانی را بیاموزد.
 • کتاب حسن گزینی کاملا مهارتی و تمرین محور است.

با توکل و توسل به دو سید جوانان اهل بهشت ؛ امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) دوره مطالعاتی حسن گزینی را شروع میکنیم تا ذیل عنایت این دو امام حُسن ، مسیر رشد و کمال را طی کنیم و به غایت دوره نوجوانی خود برسیم. (ان شالله)

دوره مطالعاتی حسن گزینی چگونه است؟!

دوره ای که در زیر مشاهده می‌کنید؛ برگفته از جلساتی است که با جمعی از نوجوانان ، کتاب حسن گزینی مطالعه شده و نکات لازم در ذیل هریک از عنوان ها بیان می‌شود و در حین گفت و گو ها سوالات نوجوانان پاسخ داده شد. شما میتوانید هم زمان با مطالعه کتاب ، فایل های صوتی زیر را گوش کنید و از مثال و ها و توضیحات هر بخش بهره مند شوید.

⇐ قبل از شروع دوره ابتدا به دو جمله مهم زیر توجه کنید:

 •  قطعا خواندن متن کتاب حسن گزینی ما را با حقایقی در این عالم و مهارت هایی برای زندگی اجتماعی آشنا خواهد کرد اما این مطالعه به تنهایی کافی نیست و تنهای با مطالعه کتاب نمی توانیم از دوره نوجوانی بهره کافی را ببریم.
 • برای رسیدن به رشد و کمال و آداب دار شدن لازم است هر یک از تمرینات کتاب را انجام بدهیم و پس از اهتمام بر انجام هر تمرین در یک بازه زمانی مشخص (مثلا یک هفته ای) به سراغ مهارت ها و فصول بعدی کتاب برویم.

⇐ با توجه به سوره مبارکه فاطر و نیز با توجه به مطالبی که در کتب منظومه رشد آمده است، دوره سوم رشد لازم است توان فرد را در زمینه‌های روبه رو فعال سازد:

 • مهارت‌هایی که قدرت علم توأم با عمل را افزایش می‌دهد.
 • مهارت‌هایی که حقیقت عزت‌مندی و کرامت را احیا و تقویت می­کند.
 • مهارت‌هایی که قدرت زیبابینی را در عرصه‌های مختلف زندگی فراگیر می­کند.
 • مهارت‌هایی که خلاقیت را در زندگی افزایش می‌دهد.
 • مهارت‌هایی که در مواجهه با اشخاص،‌ افکار و برخوردهای مختلف، توان خلق صحنه‌های هنرمندانه را ایجاد می­کند.

در این کتاب به اتفاقاتی که در دوره سوم به صورت تکوینی رخ می‌دهد اشاره دارد و نیز به کارهایی که انسان لازم است به آن مبادرت داشته باشد تا به بلوغ عقلی برسد اشاره شده است. خواندن این کتاب برای نوجوانان، جوانان و بزرگ­ترها توصیه می‌شود، خصوصاً که از پیش­نیازهای ازدواج و فراهم کننده زیرساخت­های عقلی لازم برای قدم گذاشتن در مراحل بلوغ عاطفی است.

برنامه تحصیلی

15 درس

آداب نوجوانی را بیشتر و بهتر بشناسیم …

به نظر شما مهم ترین ویژگی یک نوجوان چیست ؟!00:00:00
کتاب حسن گزینی را چگونه بخوانیم !؟00:00:00
هنرمند بودن یعنی … !!00:00:00

مقدمه کتاب حسن گزینی

فصل اول : همراهی علم و عمل

فصل دوم : تبدیل خیر به حسن

اساتید دوره

پشتیبان سایت

4.0/5
30 دوره
2 دیدگاه
296 دانشجو
مشاهده بیشتر

یک نظر بنویسید

کاور دوره مطالعاتی حسن گزینی
رایگان
سطح
متوسط
تعداد درس
15 درس