نخل و نارنج (وحید یامین پور)

Screenshot 2024-04-06 214303
کتابخانه شهید احمد

نخل و نارنج (وحید یامین پور)

یامین‌پور در این کتاب زندگی و زمانه شیخ مرتضی انصاری را در قالب داستانی روایت کرده است. نویسنده در این رمان، به جز زندگی شیخ انصاری و تاریخ علمای شیعه به موضوعات دیگر از جمله جنگ‌های ایران و روس، حضور انگلستان در ایران و دوران امپراتوری عثمانی پرداخته است.

شیخ مرتضی انصاری از مراجع بزرگ تقلید و  فقهای تاثیرگذار ایرانی بود که در سال ۱۲۱۴ در دزفول متولد شد و در سال ۱۲۸۱ در نجف درگذشت. او شاگردان زیادی تربیت کرد که ادامه‌دهنده راهش بودند از جمله این شاگردان می‌توان به میرزا محمدحسن شیرازی اشاره کرد که فرمان تحریم تنباکو را در عصر ناصری صادر کرد و مردم را به مقاومت علیه قراردادهای ننگین با بیگانه فراخواند. امام خمینی (ره) نیز از شاگردان مکتب شیخ مرتضی انصاری است که توانست با مبارزات و رهبری حکیمانه‌اش انقلاب اسلامی را به پیروزی برساند.

برشی از کتاب:
بازار نجف از هفت شاخه به حرم منتهی می‌شد و آن راهی که مرتضی می‌آمد از سمت شرق و در مقابل ایوان طلا به حرم می‌رسید. چند نفر با لباس‌های بلند عربی در حال بازگشت از نماز جماعت ظهر و عصر بودند. از اقامه نماز چیزی نگذشته بود و هنوز خادمان حرم درها را نبسته بودند. مرتضی نعلینش را بیرون حرم از پا درآورد و به سمت درگار چوبی رفت. نعلینی که به زردی می‌زد فرسوده‌تر از آن بود که کسی را به طمع بیندازد. درگاه را بوسید و گونه راستش را روی زمین گذاشت که ناگهان موجی از دلتنگی آمیخته با اشتیاق توفید و چشم‌ها را به اشک نشاند. دربرابر ایوان طلا ایستاد تا اذن دخول بخواند، ولی پیش از آن دوست داشت بار دیگر تمام زوایای حرم را با دقت ببیند و به خاطر بسپارد.

درباره نویسنده:
وحید یامین‌پور (زادهٔ ۳ دی ۱۳۵۹) مدرس دانشگاه، نویسنده، فعال رسانه‌ای و مجری اهل ایران است. یامین‌پور در مهر ماه ۱۴۰۰ به عنوان معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان منصوب شد. همچنین وی در ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ با حکم رئیس‌جمهور به سمت دبیر شورای عالی جوانان منصوب شد.

نظر (2)

 1. محمد

  سلام عالی

 2. سلام بر دست اندر کاران کتابخانه شهید احمد
  سلام بر حسین چیت چیان
  در خصوص شخصیت هایی چون شیخ مرتضی انصاری هر چه بنویسیم باز کم است که این کتاب به تعبد ایشان در خصوص بارگاه مولایمان پرداخته که ستودنی است
  خداوند به شما جوانان برومند جزای خیر عطا نمایند
  دوستتان دارم
  م ح چیت چیان

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید